Poradniki

Kosmetyki wegańskie

18 Mar 2018

Kosmetyki wegańskie – co to właściwie jest?
Czym różnią się od kosmetyków naturalnych i czy ekologiczny zawsze jest wegański, a wegański ekologiczny? Jak się w tym wszystkim nie pogubić i nie dać zwariować?

 

 

Mówiąc najprościej kosmetyki wegańskie (tzw. cruelty-free) to takie, w których składzie nie ma żadnych składników odzwierzęcych oraz nie są testowane na zwierzętach 🐇

O ile wyrażenie „testowanie na zwierzętach” powinno być jasne dla wszystkich, o tyle „produkty odzwierzęce” mogą niektórych wprawić w zakłopotanie.

Mogłoby się wydawać, że zwierzęta nie mają wiele wspólnego z pielęgnacją cery, szamponami czy makijażem. Okazuje się jednak, że część powszechnie używanych do produkcji kosmetyków składników powstaje przy pomocy lub nawet „ze” zwierząt. Oto niektóre z nich:

Elastyna (elastin, hydrolized elasin) – białko pochodzenia zwierzęcego, najczęściej pozyskiwane z tkanek krów lub drobiu
Kolagen (collagen, atelocollagen, hydrolyzed collagen) – również białko pochodzenia zwierzęcego, najczęściej pozyskiwane z tkanek świń
Keratyna (inci: keratin, hydrolyzed keratin) – białko włókniste pozyskiwane z owczej wełny, rzadziej z ptasik pazurów
Jedwab (silk, hydrolized silk, silk powder) – włókno pochodzenia zwierzęcego pozyskiwane jedwabników morwowych lub dębowych
Lanolina (lanolin, lanolate, laneth) – tłuszcz zwierzęcy pozyskiwany podczas oczyszczenia wełny owiec
Mleko i różnego rodzaju produkty mleczne (milk extract, milk protein, lac)

 

A jak mają się do tego kosmetyki organiczne, naturalne i ekologiczne?

Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom, nie są to synonimy.

Kosmetyki naturalne (ekologiczne) – zwierają składniki roślinne, mineralne oraz zwierzęce, nie zawierają natomiast składników pochodzenia syntetycznego (np. słynny SLS) lub mają ich niewielką ilość.

Kosmetyki organiczne (bio) – można powiedzieć, że jest to bardziej „zaawansowana” forma kosmetyków naturalnych; ich skład w przynajmniej 90% musi składać się ze składników niesyntetycznych, w dodatku pochodzenia organicznego tzn. z kontrolowanych upraw organicznych.Tak więc każdy organiczny kosmetyk jest naturalny, jednak nie każdy naturalny jest organiczny.

A co z kosmetykami wegańskimi?

Wybierając je, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, które dają nam gwarancję, że produkt nie był testowany na zwierzętach.

Ale uwaga: Nie wszystkie kosmetyki wegańskie są naturalne! 

Możemy spotkać się zarówno z kosmetykiem wegańskim naturalnym, wegańskim organicznym, jak i wegańskim nienaturalnym (zawierającym składniki syntetyczne). Dlatego (oczywiście jeśli chcecie być świadome tego, co wcieracie w twarz) warto przed kupnem kosmetyku zapoznać się z czymś więcej niż jego pięknym opakowaniem – jego składem i informacjami na temat marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *